Uczniowie z Tworoga dołączyli do ekipy małych skarbników

Co powstanie, gdy połączymy przygodę z fantazją i wątkiem detektywistycznym? Uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Tworogu już wiedzą, że to przepis na książkę Agaty Frączek „Mali Skarbnicy i podziemny pościg”. Spotkanie autorskie z tarnogórzanką odbyło się 14 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Tworogu.

Dzieci wzięły udział w pogadance na temat rodzajów książek, której celem było zdefiniowanie czym jest literatura przygodowa oraz fantastyczna. W odkryciu różnic pomógł teledysk do piosenki „Wielka tajemnica” autorstwa Anny Bratek zainspirowanej przygodami małych skarbników. Uczniowie, niczym detektywi, szukali w nim elementów świata rzeczywistego i fantastycznego, a także bohaterów książki i miejsc, w których rozgrywa się akcja. Potem był czas na plastyczne wyzwanie. Dzieci otrzymały patyczki i czarną farbę. Zadanie polegało na stworzeniu istoty z popiołu i wcale nie chodziło o feniksa! Uczniowie za pomocą metody dot painting malowały księżniczkę Aszamali Śmiałą – fantastyczną bohaterkę opowieści.

„Mali skarbnicy” z Tworoga bardzo aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w rozmowach i warsztatach. Nie brakowało również prywatnych pytań do autorki. Dzieci dowiedziały się między innymi, że w dzieciństwie mieszkała w Tworogu i chodziła do tej samej szkoły.

Agata Frączek jest autorką dwóch książek dla dzieci: „Mali skarbnicy i tajemniczy przyjaciel” oraz „Mali skarbnicy i podziemny pościg”. Chociaż książki można czytać jako niezależne opowieści, mają punkty wspólne. Przygody rozgrywają się w śląskich miastach związanych z górnictwem (w Tarnowskich Górach i Zabrzu) oraz umożliwiają, za pośrednictwem literatury, zwiedzanie śląskich podziemi w towarzystwie magicznych istot.

Książki czekają na Was z Gminnej Bibliotece Publicznej w Tworogu.